EKG wysiłkowe, jakie przeprowadzamy w naszym krakowskim gabinecie to test, który trwa od kilku do kilkunastu minut i pozwala ocenić pracę w trakcie wysiłku. Jest nieoceniony w rozpoznawaniu choroby wieńcowej! Pozwala ocenić skuteczność leczenia chorób sercowo – naczyniowych i wydolność fizyczną organizmu.
TEST WYSIŁKOWY (PRÓBA WYSIŁKOWA)
Nieinwazyjne badanie diagnostyczne, które pozwala ocenić pracę serca w czasie wysiłku. EKG wysiłkowe jest przydatne w rozpoznawaniu choroby wieńcowej, a także w ocenie skuteczności leczenia chorób sercowo-naczyniowych. Pozwala ono także ocenić wydolność fizyczną organizmu oraz umożliwia ocenę wydolności układu krążenia. Nad bezpieczeństwem i przebiegiem badania czuwa lekarz z doświadczeniem w wykonywaniu tego typu badań.
JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA?
W dniu badania prosimy o:
- Zjedzenie lekkiego posiłku co najmniej 2 godziny przed testem;
- Przyjęcie zalecanych leków;
- Wygodny strój;
- Wygodne sportowe obuwie na zmianę;
- Zgłoszenie się z pełną dokumentacją medyczną i aktualnym EKG;
- Zgłoszenie się ze skierowaniem na badanie z listą przyjmowanych leków.
OPIS BADANIA
Test wysiłkowy trwa od kilku do kilkunastu minut.
Przed badaniem na skórze klatki piersiowej badanego, po jej odpowiednim przygotowaniu (po odtłuszczeniu skóry, po przetarciu skóry taśmą abrazyjną, ew. po wygoleniu włosów) umieszcza się elektrody w celu uzyskania zapisu EKG. Na ramię badanego zakładany jest mankiet do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. Test wysiłkowy wykonuje się na bieżni ruchomej. Co trzy minuty bieżnia zwiększy kąt swego nachylenia oraz prędkość przesuwu taśmy . Próbę wysiłkową przerywa się po osiągnięciu przewidywanej dla wieku częstości akcji serca, wystąpieniu dolegliwości lub pojawieniu się zmian w zapisie EKG, będących wskazaniem do przerwania badania. Badanie przerywa się także w każdym przypadku na życzenie badanego. Po okresie wysiłku następuje faza odpoczynku, która standardowo trwa 6 minut, a pacjent cały czas jest monitorowany pod kątem EKG i ciśnienia tętniczego. Test wysiłkowy można wykonać także na rowerze stacjonarnym (tzw. ergometrze rowerowym).